Ako som robil spojenia QRSS na KV


Jaro OM1II je autorom nasledujúceho článku:
Visual CW, alebo pomalá telegrafia, takto nejako by sa dala vysvetliť skratka QRSS. Táto prevádzka sa používa hlavne na VLF pásme 137 kHz. Málokto vie, že QRSS chodí aj na KV, hoci vo veľmi malej aktivite. Trochu som posurfoval po internete a dočítal som sa o niekoľkých frekvenciách, kde sa odporúča s QRSS pracovať - 3585, 7037 a 10140 kHz. Zo stránky www.qsl.net/on7yd som stiahol programy a začal testovať príjem najprv na 137,7 kHz.

Na príjem som používal program ARGO od I2PHD/IK2CZL a na vysielanie som pripravil program QRS od ON7YD. Úspech sa dostavil, nejaké spojenia som uvidel na monitore, niektoré stanice som aj počul (zariadenie TS-450SAT a anténa Pyramída na 80 metrov). Následne som začal testovanie na KV.



Zistil som, že pokiaľ na 137 kHz je snaha výkony zvyšovať, tak na KV je snaha používať minimálne výkony. Vysielať som začal naskôr s 5W, 1W a nakoniec som skončil na 300 miliwatoch. Chcelo to veľkú trpezlivosť, veď bodka pri móde QRSS3 trvá 3 sekundy . Celá výzva typu CQ OM100TS K išla asi 6 minút. Tak si viete predstaviť, čo je to za tempo. Priznám sa, že som sa navysielal neskutočne veľa. Našťastie to počítač vysielal za mňa. Použil som aj "sebaanoncovanie" cez DX Cluster a úspech sa dostavil.


Po roku nepravidelného vysielania pod OM100TS na QRSS3 sa mi podarilo urobiť 4 spojenia (1xOM, 2xDL a 1xG). Nie je to žiadna sláva, ale to čo nasledovalo potom, ma doslova šokovalo. Dostal som e-mailom obrázok z Austrálie od VK6DI. V ten deň som vysielal na 10140 kHz, výkonom 300 miliwatov do vertikálnej antény AP8. Výsledok je vidieť na obrázku. Neskúsite to?

Výbava na prijímacej strane VK6DI - FT-920, 40m dipól 9m nad zemou. Výkon OM1II (OM100TS) cca 300mW do vertikálu AP8. Na type zariadenia nezáleží, podmienkou je však vysoká stabilita a presné naladenie. Šírka signálu pri takejto rýchlosti, skôr by sa patrilo povedať pomalosti je asi 1 Hz. Program má stupnicu širokú 100 Hz. Ľahko by sa mohlo stať, že sa protistanica môže naladiť mimo danej stupnice. Ide o veľmi slabé signály, ktoré nemusíme počuť, lebo môžu byť pod úrovnou šumu. Prečo ich program však vyhodnotí, to sa treba spýtať matematikov.